Ensa Enerji | Yeşil Yıldız Danışmanlık Hizmeti
Ensa Enerji Enerji Verimliliği konusunda Yetkili EVD Şirketi. Enerji Etüdü, Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Enerji Yöneticiliği, Enerji Verimliliği Hizmetlerimiz için tıklayınız.
16855
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16855,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Yeşil Yıldız Danışmanlık Hizmeti

Yeşil Yıldız Nedir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri” projesi ve “Sürdürülebilir Turizm” kapsamında; çevreye duyarlı konaklama tesislerine verilen bir «Çevre Etiketi» uygulamasıdır.
22.09.2008 tarih ve 27005 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ (Tebliğ No:2008/3) kapsamında verilmektedir.

Yeşil Yıldız Neden Önemlidir?

-Su tasarrufu sağlamak
-Doğal kaynakların tasarruflu kullanımını sağlamak
-Enerji verimliliğinin arttırılmasını sağlamak
-Çevreye zararlı maddelerin tüketiminin ve atık miktarının azaltılmasını sağlamak
-Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve geri dönüşümlü maddelerin kullanımının teşvik edilmesini sağlamak
-Konaklama işletmelerinin yatırım aşamasından itibaren çevreye duyarlı olarak planlamalarını sağlamak
-Kapsayıcı bir yaklaşımla çevreyi korumak
-Çevre bilincinin geliştirilmesi ve bu bilince sahip kitle tarafından tercih edilmek
-İşletme ölçeğinde orta vadeli maliyetleri azaltmak
-Tesis çalışanlarının bilinçlenmelerini sağlamak
-İş gücünün en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı Elektrik Enerjisi Desteğinden faydalanmak sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmek ve hepsinden önemlisi çocuklarımıza “Yeşil Bir Miras” bırakabilmek için önemlidir.
06/09/2013 Tarihli ve 28757 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/5265 sayılı çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği Hakkında Karar” ile Çevreye Duyarlı Konaklama Tesislerinin teşvik edilmesi ve sayılarının artırılması amacıyla Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi desteği sağlanmaktadır.

Bu karara göre Kültür ve Turizm Bakanlığınca Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi ile belgelendirilmiş turizm işletmelerinde, tüketilen elektrik enerjisi giderlerinin tesisin bulunduğu ildeki mesken ve sanayi abonelerine uygulanan tarifelerden en düşüğü ile kendi abone grubuna uygulanan tarife arasındaki fark işletmelere elektrik enerjisi tutarı olarak ödenmektedir.

Ayrıca yapılacak danışmanlık hizmetimiz ile enerjinin verimli kullanımı, kayıp kaçakların tespiti, verimlilik artırıcı projelerin çıkarılması ile aynı konfor şartlarının daha az enerji ile sağlamanın avantajları yakalanmış olacaktır.

denizyesiltablo
Kimler Alabilir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Turizm İşletme Belgesi almış tesisler, gerekli kriterleri sağladıkları takdirde “Yeşil Yıldız Belgesi” alabilirler.

 

BİZ SİZİ ARAYALIM