Ensa Enerji | Destekler
Ensa Enerji Enerji Verimliliği konusunda Yetkili EVD Şirketi. Enerji Etüdü, Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Enerji Yöneticiliği, Enerji Verimliliği Hizmetlerimiz için tıklayınız.
16472
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16472,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Destekler

ENERJİ VERİMLİLİĞİ DESTEKLERİ

Bazı kamu kurumlarının enerji verimliliği kapsamında hibe/kredi destekleri bulunmaktadır. Ayrıca yurtdışı kaynaklı AB fonları kullandırılarak düşük faizli kredi destekleri bulunmaktadır. Hibe ve kredi desteklerine zaman içinde değişiklikler olduğundan firmamızdan veya ilgili kurum sayfalarından detaylara ulaşabilirsiniz.

YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MD. (YEGM) DESTEKLERİ (KISMİ HİBE)
  1. VAP(Verimlilik Artırıcı Projeler)
  2. Gönüllü Anlaşmalar
KOSGEB DESTEKLERİ (KISMİ HİBE)

Genel destek Başvuruları ana başlığı altında enerji verimliliği desteği de bulunmaktadır. KOSGEB tarafından hedef kitlesinde yer alan işletmelerin, enerji verimliliği kapsamında alacakları etüt, danışmanlık ve eğitim hizmetlerine destek verilmektedir. KOSGEB’ in enerji verimliliği etüt ve danışmanlık destekleri; 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri (EVD)’nden, enerji verimliliğine yönelik alacakları etüt ve danışmanlık hizmetlerine verilen destekleri kapsamaktadır.

BÖLGE TEŞVİKLERİ

9 Mayıs 2014 tarih ve 28995 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2014/6058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı enerji yatırımlarının teşvik edilmesi kararlaştırılmıştır.
Yatırım teşvikleri uygulaması kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından 5. Bölgedeki (Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat) illerde yapılacak enerji verimliliği yatırımlarına destekler bulunmaktadır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ DANIŞMANLIK DESTEĞİ, TUREEFF VB TEŞVİKLERİ

TUREEFF PROJESİ: AİKB (Avrupa İmar Kalkınma Bankası) ’in sağladığı ve anlaşmalı bankalarca dağıtılacak toplam 350 milyon Dolar, Enerji Verimliliği kredileri konusunda bir değişimi teşvik eden, geniş kapsamlı ve Teknik Danışmanlık Desteğiyle bütünleşik bir programdır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ DANIŞMANLIK DESTEĞİ

AB Enerji Sektörü Teknik Yardım Projesi kapsamında danışmanlık desteği verilmektedir. Proje sonunda, özellikle küçük ölçekli yenilenebilir enerji projelerinin seçilmesi ve uygulanması için uygun en uygun yöntemlerin belirlenmesi ve söz konusu projeler için finansman mekanizmalarının geliştirilmesi konusunda danışmanlık desteği sağlanmaktadır.

BANKA KREDİLERİ

Enerji verimliliği yatırımlarına düşük faizli kredi desteği verilmektedir. TSKB, Vakıfbank vb bankaların enerji verimliliğine yönelik kredileri bulunmaktadır.

Binanızda-fabrikanızda yapılacak enerji verimliliği yatırımları, enerji etütleri, verimlilik artırıcı projeler (VAP) ve eğitimler için muhtelif kurumlar tarafından değişik düzeylerde destekler mevcuttur. ENSA ENERJİ, enerji tasarrufuna yönelik projelerinizde bütün bu süreçlere ait danışmanlık desteği vermektedir.

 

BİZ SİZİ ARAYALIM