Ensa Enerji | Enerji Yöneticiliği
Ensa Enerji Enerji Verimliliği konusunda Yetkili EVD Şirketi. Enerji Etüdü, Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Enerji Yöneticiliği, Enerji Verimliliği Hizmetlerimiz için tıklayınız.
16730
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16730,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Enerji Yöneticiliği

ENERJİ YÖNETİCİLİĞİ

Enerji yöneticisi: Kanun kapsamına giren endüstriyel işletmelerde veya binalarda enerji yönetimi ile ilgili faaliyetlerin yerine getirilmesinden yönetim adına sorumlu, enerji yöneticisi sertifikasına sahip kişidir.
5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nun 7. maddesi ile bu kanuna bağlı olarak 27 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 28097 sayılı Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik Madde 9 kapsamında;

BİNA KATEGORİSİ

(Otel, AVM,Hastane, İş Merkezi, Okul vb Ticati ve Hizmet Binaları)

Toplam inşaat alanı en az 20.000 m2 veya yıllık toplam enerji tüketimi 500 TEP ve üzeri olan ticari binaları ve hizmet binaları ile toplam inşaat alanı en az 10.000 m2 veya yıllık toplam enerji tüketimi 250 TEP ve üzeri olan kamu kesimi binalarının yönetimleri, bina ve tesislerinde enerji yönetimi faaliyetlerinin yürütülmesini temin etmek üzere, binalarındaki çalışanları arasından enerji yöneticisi sertifikasına sahip birisini enerji yöneticisi olarak görevlendirir. Çalışanları arasından görevlendirmenin mümkün olmadığı hallerde, enerji yöneticileri veya şirketler ile sözleşme yapılmak suretiyle hizmet alınır.

ENDÜSTRİYEL TESİSLER

Yıllık enerji tüketimi 1.000 TEP ve üzeri endüstriyel tesisler enerji yöneticisi istihdam etmek zorundadır.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ (OSB)

Kamu kesimi dışında kalan ve yıllık toplam enerji tüketimleri 50.000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmelerde, enerji yönetimi faaliyetlerinin yürütülmesini temin etmek üzere, enerji yönetim birimi kurulur. Organizasyonlarında toplam kalite çalışmalarından sorumlu olan ve bünyesinde enerji yöneticisinin de görev aldığı kalite yönetim birimi bulunan endüstriyel işletmeler bu birimlerini enerji yönetim birimi olarak da görevlendirebilir.
Bu kapsamda şirketimizden enerji yöneticiliği hizmeti alabilir ve tesisinizin hem mevzuat kapsamındaki yükümlülüğünüzü yerine getirebilir hem de enerji verimliliği fırsatları ile farkında olmadığınız enerji giderlerinizi azaltma imkanı yakalayabilirsiniz.
Hizmet kapsamında sözleşme ile belirlenen periyotlarda ölçüm yapılır. Yapılan ölçüm ve saha incelemelerinde tespit edilen iyileştirme önerileri bir rapor ile sunulur.
Enerji Tüketiminizi TEP cinsinden hesaplamak için …

 

BİZ SİZİ ARAYALIM